Centrum Unijne Projektów Transportowych (CUPT) podjęło się realizacji kolejnego ważnego przedsięwzięcia, tym razem w sektorze energetyki. Firma podpisała oficjalną umowę z wykonawcą terminala instalacyjnego, stanowiącego nieodłączny element infrastruktury niezbędnej dla rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze polskiego Bałtyku. Realizacja tej inwestycji oznacza zgodę na przyznanie dofinansowania w kwocie przekraczającej 900 milionów złotych, które zostaną sfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Terminal instalacyjny będzie miał istotny wpływ na efektywność realizacji projektów morskich farm wiatrowych. Dzięki skróceniu dystansu między samym terminalem a miejscem budowy farm, możliwe będzie nie tylko obniżenie kosztów, ale również zapewnienie terminowości prac i szybkiej realizacji całego przedsięwzięcia.
Łączne koszty planowanej inwestycji w Gdańsku szacuje się na około 1,18 miliarda złotych. Z tej kwoty ponad 900 milionów złotych stanowić będzie unijne dofinansowanie. Odpowiedzialność za budowę terminala spoczywa na firmie Istrana, której przyznano wsparcie finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zaplanowano, że cała inwestycja zakończy się w 2026 roku.
Projekt morskich farm wiatrowych w Polsce jest strategiczny dla kierunku rozwoju krajowej energetyki i sieci przesyłowej. Dzięki niemu, Polska będzie mogła realizować swoje cele klimatyczne i środowiskowe, koncentrując się na rozwijaniu źródeł odnawialnej energii i redukcji emisji CO2. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, planuje się osiągnięcie 5,9 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej do 2030 roku, a 11 GW do 2040 roku.