Początek 2025 roku przyniesie ze sobą fundamentalne zmiany w systemie obiegu odpadów w Polsce. Wprowadzony zostanie obligatoryjny system kaucyjny, zgodnie z którym sklepy będą zobligowane do przyjmowania od konsumentów minimum 77% zużytych puszek i butelek. Zadanie to stanie się jeszcze bardziej wymagające z początkiem 2029 roku, kiedy to wskaźnik ten wzrośnie do aż 90%.
Na ten nowy porządek rzeczy doskonale przygotowana jest gdańska firma KTD. Już dwa lata temu rozpoczęła pracę nad innowacyjnym projektem urządzenia przeznaczonego do przyjmowania zwrotów butelek PET i puszek aluminiowych. Efektem tego przedsięwzięcia jest automat kaucyjny o nazwie Rekbot.
„Stworzyliśmy to urządzenie od zera, skupiając się na trzech kluczowych aspektach: zaawansowanym oprogramowaniu, efektywnej zgniatarce oraz kompaktowej obudowie, która nie zajmie dużo miejsca w przestrzeni handlowej. Ciekawostką jest fakt, że nasza maszyna może być umieszczona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz sklepu” – wyjaśnia Bartosz Grabarczyk, reprezentant firmy KTD.
Dodatkową zaletą urządzenia jest jego zdolność do przetwarzania nawet uszkodzonych opakowań. Kluczowym elementem jest tu widoczność kodu kreskowego. „Mamy nadzieję, że już wkrótce mieszkańcy Trójmiasta będą mogli osobiście ocenić wyniki naszej wieloletniej pracy nad tym urządzeniem” – kończy Grabarczyk.