Jantar to staropolska nazwa bursztynu. Bursztyn choć lepiej znana w Polsce nazwa, pochodzi od niemieckiego określenia bernstein oznaczające palący się kamień.
Skojarzenie z bursztynem nie jest przypadkowe, Jantar od lat jest znany z wydobycia tego drogocennego surowca. Dzisiaj to również popularne kurortowe miejsce z szeroką plażą i kolorowymi łodziami rybackimi. Śmiało można nazwać Jantar jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w okolicy Mierzei Wiślanej.
Fantastyczne mistrzostwa w poławianiu bursztynu w Jantarze
Bursztyn, który odławiany jest w Jantarze powstał około 40 milionów lat temu. Miejscowość ma bogatą historię w jego wydobyciu. Potwierdzono, że wydobywano go na tych ziemiach już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
To właśnie w tym miejscu zaczynał się, słynny, bursztynowy szlak. W 1998 roku zapoczątkowano w Jantarze cykliczne w okresie letnim, wydarzenie pod nazwą Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Impreza ta polega na odławianiu bursztynu za pomocą tradycyjnych narzędzi takich jak grabie, kaszory lub sitka. Zawody dzielą się na dwie rundy, eliminacyjną i finałową podczas, których śmiałkowie na wyznaczonych terenie jantarskiej plaży odławiają bursztyn. Zwycięża ten, kto odnajdzie jak najwięcej kilogramów cennego surowca. Dzisiaj plaża w Jantarze nie jest już tak bogata w bursztyn by można było odławiać go na wyścigi. Bursztyn, który odławiają uczestnicy jest wcześniej rozsypywany przez organizatorów. Mistrzostwa mają raczej charakter zabawy dla turystów. Podczas ich trwania w mieście trwają koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Mistrzostwa mają na celu promocję walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej i aktywnego wypoczynku.
Generalnie ten region polski jest światową stolicą bursztynu, więc interesująca sprawa