Wakacyjny kierunek dla wielu polskich rodzin – nadmorskie plaże i Bałtyk

Niemal każdy obywatel Polski na jakimś etapie swojego życia odwiedził (lub dopiero to zrobi) „nasze” morze. Bałtyk przyciąga rodaków przede wszystkim dlatego, że znajduje się relatywnie niedaleko.

Nie trzeba martwić się organizacją wyjazdu zagranicznego, lotami, zapewnieniem sobie dostępu do obcych walut czy barierą językową. Jednak nie są to jedyne zalety najbliższego nam dużego zbiornika wodnego.

Kilka ciekawostek o Morzu Bałtyckim

  1. Bałtyk posiada około 1600 km długości oraz 193 km szerokości.
  2. Linia brzegowa to, aż 8000 km.
  3. Najgłębsze punkt Morza Bałtyckiego znajduje się 459 m poniżej tafli wody, a średnia głębokość w całym zbiorniku to 55 m.
  4. Swojego czasu ta „nasza” masa wody potrafiła dostarczyć rozrywki również zimą, gdyż od roku 1720, aż 20 razy zdarzało się, że Bałtyk… zamarzał. Niestety ostatni raz mogliśmy tego doświadczyć w 1987 roku.
  5. Morze Bałtyckie jest uznawane za zbiornik młody, z uwagi na fakt uformowania się około 10 tysięcy lat temu.
  6. Bioróżnorodność to kolejny aspekt, który wyróżnia polskie morze, gdyż oprócz stworzeń typowo morskich, znajdziemy tutaj także te słodkowodne, przede wszystkim w wodach przybrzeżnych.
  7. Jedne z największych bitew I Wojny Światowej miały swoje miejsce właśnie na Morzu Bałtyckim. Do dzisiaj na dnie spoczywają setki lub nawet tysiące pozostałości po tamtym okresie.

Wspominając Morze Bałtyckie, wielu z nas myśli, że zbiornik ten nie ma już niczego interesującego do zaoferowania, a myślami odpływami w kierunkach bardziej egzotycznych.

Warto jednak pamiętać, że Bałtyk ma do pokazania więcej, aniżeli widać na pierwszy rzut oka.