David Murray i jego kwartet otworzyli majową edycję Jazz Jantar 2024 z impetem

W maju 2024 roku, swój początek miała kolejna edycja festiwalu Jazz Jantar. Rozpoczęcie tej imprezy okazało się wyjątkowo mocnym punktem, a za ten silny akcent odpowiadał koncert kwartetu pod wodzą Davida Murray’a, uważanego za jazzowego mistrza świata.

Narodzony w 1955 roku, David Murray był już na przełomie lat 70. i 80. typowany jako potentat jazzowego saksofonu tenorowego. Od tamtego czasu, wielokrotnie udowadniał, że nie były to tylko puste słowa. Jako współtwórca World Saxophone Quartet, lider big bandu oraz oktetu i innych mniejszych składów muzycznych, Murray stale potwierdzał swoje umiejętności. Współpraca z takimi artystami jak James „Blood” Ulmer, Jack DeJohnette, Artur Bythe czy Curtis Clarke tylko umocniła jego pozycję na scenie jazzowej.

Po dwunastoletniej przerwie, David Murray ponownie pojawia się na scenie Żaku. Tym razem artysta zaprezentował swoją najnowszą formację – kwartet. Razem z nim na scenie wystąpili: hiszpańska pianistka Marta Sanchez, basista Luke Stewart oraz perkusista Chris Beck.