Jazz Jantar: Przegląd najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce

Jazz Jantar jest festiwalem, który od początku swojego istnienia wypracował sobie renomę jako miejsce, gdzie na pierwszy plan wysuwa się świeże i innowacyjne podejście do muzyki jazzowej. Zaczynając jako lokalne wydarzenie z głęboko zakorzenionymi tradycjami, Jazz Jantar zdołał awansować do grona pięciu najbardziej uznanych polskich festiwali jazzowych, ciesząc się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Organizatorzy Jazz Jantar stawiają sobie za cel propagowanie muzyki jazzowej poprzez oferowanie atrakcyjnego programu, który z jednej strony oddaje hołd klasykom gatunku, a z drugiej prezentuje artystów, którzy nie boją się eksperymentować i szukać nowych dróg wyrazu artystycznego. W ramach festiwalu przez ostatnie lata mieliśmy okazję podziwiać występy wielu znakomitych muzyków.

Wśród nich znaleźli się takie gwiazdy jak Ambrose Akinmusire, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cécile McLorin Salvant, Christian Scott, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson Trio, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Jamie Branch czy James Brandon Lewis. Nie zabrakło również wystąpień wybitnych polskich artystów, wśród których znaleźli się między innymi Tomasz Stańko, Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miskiewicz, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski oraz Adam Pierończyk.