Nowa era w polskim przemyśle stoczniowym: Wodowanie pierwszego promu typu Ro-Pax

Znamienny dzień dla polskiego przemysłu stoczniowego miał miejsce 31 października, kiedy to Adam Ruszkowski, prezes Remontowa Holding S.A., z dumą ogłosił wodowanie pierwszego promu typu Ro-Pax. Wydarzenie miało miejsce na terenie gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A., a statek zostanie włączony do floty spółki Polskie Promy i będzie eksploatowany przez firmę Unity Line, będącą częścią Polskiej Żeglugi Morskiej.

Adam Ruszkowski podkreślił, że realizacja marzenia prezesa Soyki o budowie okrętów i promów jest teraz na każdym kroku widoczna. Wprawdzie produkcja wielu okrętów jest już codziennością, ale wybudowanie promu tak złożonego i nowoczesnego jak ten byłoby bezprecedensowe. Prezes Ruszkowski podkreślał, że ostatnim razem, gdy w Polsce powstawały statki tego typu, minęło ponad 30 lat.

Ambicja Remontowa Holding S.A. nie ogranicza się jednak tylko do krajowych ram. Jak zauważył Adam Ruszkowski, dzisiejsze europejskie stocznie zdolne do takiej innowacyjnej produkcji są na tyle unikalne, że można je policzyć na palcach jednej ręki. I wśród nich jest właśnie Remontowa – stocznia, która nie boi się podejmować wyzwań, z którymi inne stocznie nie dały sobie rady.