Nowe życie gdańskich garaży: pilotażowy program adaptacji na mikro-parkingi rowerowe

Planuje się wprowadzenie w Gdańsku innowacyjnego programu pilotażowego, który zakłada transformację długo nieużywanych miejskich garaży. Mieszkańcy miasta zainspirowani przez potrzebę przechowywania rowerów, opracowali koncepcję osiedlowych mikro-parkingów. Radna Anna Golędzinowska wyraziła swoje poparcie dla pomysłu i proponuje jego rozwinięcie na skalę całego miasta.

Inicjatywa ta narodziła się wśród mieszkańców ulicy Jasnej na Siedlcach w Gdańsku. Idea polega na przekształceniu miejskiego garażu, który przez ostatnie lata pełnił funkcję pomieszczenia gospodarczego, w mikro-parking dla rowerów.

Siedleckie bloki otaczają zespół garaży, jednak tylko część z nich jest w użyciu. „Jeden z nich przypomina pomieszczenie gospodarcze ze wbudowanymi drzwiami i oknami. Niestety od wielu lat pozostaje nieeksploatowany.” – mówi Joanna Sobańska, radna Siedlec i jednocześnie lokalna mieszkanka.

„Wraz z sąsiadami postanowiliśmy nadać temu miejscu nową funkcję. Po sprzątaniu, chcielibyśmy, aby służyło jako schowek na wózki lub idealnie – jako stojak na rowery. Wielu z nas z pewnością skorzystałoby z takiego rozwiązania, szczególnie że garaż jest położony na poziomie gruntu, więc nie ma potrzeby dźwigania rowerów po schodach.” – dodaje Sobańska.