Odejście Lecha Konopińskiego, wybitnego poety i satyryka, autora popularnych przebojów

W środowy poranek, 13 grudnia 2023 roku, odszedł niezwykły twórca i postać literacka – Lech Konopiński. W wieku 92 lat zakończył swoją bogatą i owocną drogę życia tego utalentowanego poety, satyryka i autora znanych do dziś piosenek. Pamięć o nim będzie przetrwała w ponad 500 tekstach piosenek oraz dziesiątkach książek, które spod jego pióra wyszły. Jego śmierć to wielka strata dla świata literatury – jak podkreśla Danuta Bartosz, honorowy prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Informację o żałosnej stracie przekazał nam Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich. Lech Konopiński to nie tylko wybitny poeta, ale również dziennikarz i publicysta. Jego talent objawiał się także jako satyryk, aforysta oraz twórca utworów dla najmłodszych odbiorców. Tym samym, Konopiński zasłynął jako nowator formy i treści – szczególnie w dziedzinie haiku, aforyzmów czy trioletów. Były wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, którego fundatorem był 20 lat temu, w 2003 roku.

Jego dorobek literacki jest imponujący. Jako autor 60 książek, które rozeszły się w nakładzie około 5 milionów egzemplarzy, Konopiński zdobył uznanie i miłość czytelników. Jego twórczość obejmowała różnorodne gatunki – od aforyzmów, poprzez fraszki, po wiersze i piosenki. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sześć tomów fraszek i limeryków zilustrowanych przez Maję Berezowską, takich jak „Amoreski”, „Diabelskie Sztuczki”, „Pawie Oczka”, „Rajskie Jabłuszka”, „Alfabet Amora”, „Uśmieszki i Łezki” oraz „Oczarowani limerykami”.