Ostrzeżenia przed porywistym wiatrem nad morzem

Zanosi się na trudne warunki atmosferyczne w najbliższych dniach nad Morzem Bałtyckim. Jeszcze dziś w piątek może wiać bardzo mocno. Mowa o porywach wiatru dochodzących do 125 km/h. Podobne warunki atmosferyczne przewiduje się na poniedziałek. Zresztą ostrzeżenia dotyczą całej Polski, jednak to nad Morzem Bałtyckim wiatr ma być najbardziej porywisty.

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem

Nadchodzą niebezpieczne warunki atmosferyczne nad Polskę. Ostrzeżenia z tego powodu wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najbardziej porywisty wiatr ma być nad samym morzem. Miejscowości nad Morzem Bałtyckim objęte są ostrzeżeniem trzeciego stopnia. Nieco lżejszy wiatr ma być w innych północnych regionach oraz w centrum kraju. Na tych terenach wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Z kolei na południu kraju obowiązywać będą ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Wiatr na północy kraju średnio ma osiągać prędkość 70 km/h. Porywy wiatru nad samym Morzem Bałtyckim mają jednak osiągać prędkość nawet 125 km/h. Szczyt niesprzyjających warunków atmosferycznych ma przypaść na piątkową noc oraz na dni po weekendzie, a więc z poniedziałku na wtorek. Apeluje się w tych dniach o zostanie w domach i zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać przeniesione przez wiatr.

Ponadto według prognoz synoptyków zarówno w dzisiaj, jak i w poniedziałek prognozowany jest sztorm o sile 11-12 w skali Beauforta. Zanosi się na fale sięgające nawet 11 metrów.