Otwarcie serc i modlitwa mieszkańców Gdańska podczas wigiliowej liturgii Pięćdziesiątnicy

W przeddzień nadejścia Pięćdziesiątnicy, wiele osób z całego Gdańska oraz okolicznych miejscowości zgromadziło się na specjalnej nabożeństwo w Koronie Gdańska. Liturgię poprowadził osobiście metropolita gdański, wprowadzając wiernych w nastrojowość tej świętej nocy.

Bazylika Mariacka, która stała się miejscem wspólnej modlitwy, pełna była ludzi skupionych na duchowym przygotowaniu do nadejścia Ducha Świętego. W jej wnętrzu modlono się wcześniej za nowe powołania kapłańskie i zakonne. Obecni byli również reprezentanci różnorodnych wspólnot religijnych, w tym tych o charakterze charyzmatycznym. Przed godziną 23 całe wnętrze bazyliki aż huczało od liczby zgromadzonych tam osób.

Wśród obecnych byli m.in. Jan – szesnastoletni ministrant pochodzący z gdańskiej dzielnicy Morena oraz dwaj jego przyjaciele. Jak sam wyznał, to pierwszy raz, kiedy postanowili uczestniczyć w tak ważnym dla chrześcijaństwa wydarzeniu jak wigilijna liturgia. Zauważyli, że miło jest zobaczyć, ile osób poświęca swój czas na modlitwę i oczekiwanie na nadejście Ducha Świętego – szczególnie młodych, takich jak oni sami.

Na czele liturgii stanął abp Tadeusz Wojda, wspierany przez kapłanów diecezjalnych i zakonnych z dekanatów Gdańska oraz różnorodnych organizacji kościelnych. W czasie Mszy św. wierni wysłuchali pięciu czytań z Pisma Świętego oraz psalmów. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego AG, który podkreślił wagę poszanowania dla „zielonego ładu” w Kościele i w naszym życiu, rozumianego jako Boże twórcze i harmonizujące działanie.