Sąd w Gdańsku wydał wyrok ws. byłego wiceprezydenta miasta Piotra K. oskarżonego o seksualne wykorzystywanie zależności

Były wiceprezydent Gdańska, Piotr K., został skazany przez sąd za nadużycie swej pozycji względem małoletniej osoby, w wyniku czego doszło do wykorzystania seksualnego. Wyrok zapadł na rok więzienia, jednak z możliwością zawieszenia na okres trzech lat. Ze względu na charakter sprawy, proces odbył się za zamkniętymi drzwiami. Ostateczna decyzja sądu jest jeszcze nieprawomocna, a obrońca Piotra K. już zapowiedział wniesienie apelacji.

Proces przeciwko Piotrowi K. zakończył się w dniu 29 kwietnia 2024 roku. Były wiceprezydent miasta stanął przed Sądem Rejonowym w Gdańsku, gdzie odpowiadał za zarzuty dotyczące doprowadzenia nieletniego do innych czynności seksualnych poprzez nadużycie swojej pozycji i zaufania.

Sędzia Mariusz Kaźmierczak, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, poinformował o wyroku. Skazany Piotr K., według decyzji sądu, ma obowiązek informować sąd na piśmie o przebiegu okresu próby co trzy miesiące. Otrzymał również zakaz zawodowy dotyczący pracy lub działalności związanej z edukacją, wychowaniem, opieką i leczeniem małoletnich na okres pięciu lat.

Postanowienia sądu obejmują dodatkowo zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz kontaktowania się z nim przez okres pięciu lat. Sąd zasądził również od oskarżonego na rzecz małoletniego pokrzywdzonego zadośćuczynienie finansowe w wysokości 5000 złotych.