Ostrzeżenie policji: Fałszywe strony logowania i oszustwa na portalach aukcyjnych

Stróże prawa przypominają o konieczności zachowania ostrożności podczas korzystania z portali aukcyjnych, szczególnie w kontekście osób próbujących zawierać transakcje pod pozorem zakupu wystawionego produktu. Oszuści, aby wprowadzić swoje ofiary w błąd, przesyłają link, który przekierowuje na fałszywą stronę do logowania. Jeśli osoba naiwna wprowadzi tam swoje dane bankowe, istnieje realne ryzyko utraty zgromadzonych środków. Przestępcy uzyskują w ten sposób nieautoryzowany dostęp do konta bankowego oraz środków na nim zgromadzonych.

Korzystanie z Internetu do celów zakupowych jest coraz bardziej powszechne z uwagi na wygodę i dostępność szerokiej gamy produktów i usług oferowanych przez różne sklepy online czy portale aukcyjne. Należy jednak pamiętać, że świat wirtualny jest także polem działania dla rozmaitych oszustów.

Przykładem jest sytuacja, która miała miejsce w ubiegłą środę (07.02.2024), kiedy to 46-letnia kobieta zamieszkująca gminę Lubicz powiadomiła policję o oszustwie, której padła ofiarą. Według relacji kobiety, po wystawieniu przedmiotu na aukcji online, skontaktowała się z nią osoba wyrażająca zainteresowanie zakupem. Potencjalny nabywca wysłał jej wiadomość zawierającą link. Kobieta, niczego nie podejrzewając, kliknęła w link i została przekierowana na stronę, na której podała swoje dane bankowe, myśląc, że loguje się do swojego konta. Przykra prawda ujawniła się moment potem – wszystkie środki zgromadzone na jej koncie bankowym zniknęły. W ten sposób została okradziona z blisko 15 000 złotych. Policja gromadzi dowody i prowadzi dochodzenie w tej sprawie.